Öppen tävling för alla över 15 år.

Ett roligt tillfälle att tävla i gokart. Här tävlar vi alla på lika villkor och för skojs skull.

Open Grand Prix i Kungälv
Datum I Kungälv

Tisdag 7 Juli – (Deltävling 1)
Tisdag 4 Aug – (Deltävling 2)
Tisdag 1 Sep – (Deltävling 3)
Tisdag 6 Okt – (Deltävling 4)
Tisdag 3 Nov– (Deltävling 5)
Tisdag 8 Dec – (Deltävling 6)
Tisdag 5 Jan – (Deltävling 7)

Samling 18.00
Förarmöte 18.15
Start 18.30

Dagar
Timmar
Minuter
Sekunder

Regler

15 års åldersgräns (året du fyller 15 år) + du måste ha klarat gränsen för speedkart

Viktning sker under både kval och final, herrar 90 kg – damer 85 kg. Vinnare från föregående deltävling kör med 3 kg extra.    (Full viktlåda 27kg räknas som fullvikt, oavsett totalvikt)

Upplägg

2 st tidskval á 6 minuter – här gäller det att sätta bästa varvtid. Alla går till final, men varvtiden i kvalet avgör vilken final och vilken plats du startar på.

Finaler innebanan
A-final 22 varv, B-final 21 varv, C-final 20 varv, D-final 19 varv, E-final 19 varv.

Finaler inne/utebanan
A-final 14 varv, B-final 13 varv, C-final 12 varv, D-final 11 varv, E-final 11 varv.

I finalen finns ett alternativspår (”Joker Lap”) som ska köras 2 gånger. Ej på första varvet, ej 2 gånger på samma varv, och senast med 3 varv kvar.

Varje tävling körs som individuell tävling men räknas även in i Totalcupen.

Vinnare av Totalcupen är den förare som sammanlagt efter deltävling 4, samlat flest poäng. 1 deltävling räknas bort. (sämsta)

1a: 50 poäng, 2:a 45 poäng, 3:a 42 poäng, 4:a 40 poäng, 5:a 39 poäng, 6:a 38 poäng, osv.
Poolposition i A-Final: 1 Bonuspoäng                                                                                             

495 kr / deltagare (per tävling)
Max 40 st deltagare / deltävling
Anmälan i förväg på nätet (länk ovan) eller på plats samma dag (i mån av plats)

PosNamnAliasDel.1Del.2Del.3Del.4Del.5Del.6Del.7Total
1Erkin BourErkin-Vkracing505145146
2Victor Hansson4EverThe1-Vkracing.se433951133
3Andre Palmpalmen404238120
4Robin CarlssonRobin Carlsson364539120
5Mahras NeghabianAVANTI Mahras373333103
6Henrik HagardzonHonken284035103
7Lars JonassonLars – No Team303636102
8Nils LundellRaikkonen333532100
9Gustaf BergGube20343185
10Lennie SandbergAlonso453782
11Robin FriskoppsRobendo384280
12Filip PerssonAvanti Rippe344074
13Stefan BodinBodin-Vkracing.se383472
14Kristoffer DahlqvistKristoffer Dahlqvist303767
15Samuel JohanssonSamme11292565
16Ronnie Larsson MilesAvanti Ronnie352964
17Jonas LundellMansell32323094
18Marcus KellebyMarcus292655
19Syed HidayatSyed252449
20Jonas LundellTeam Hesus-Hesus3939
22Fabian HaraldssonColomba82836
24Klas LiwenborgAVANTI Klarre Rost3131
25Simon Carlssonmcqueen3131
27Marcus andersson Di PaceMadpea2828
28Henrik LiwenborgAVANTI Henrik2727
29Alex RyenGünther von knäckenbärs2727
30Daniel FalckDane2727
31Jerry TörnqvistJerry2626
32Daniel Hafstrand QviristHafstrand2626
33David KarlssonDikesDavid2525
34Andreas ScorteaADEH2424
35Pontus Hafstrand QviristPontan2424
36Björn ArvidssonBjörn Arvidsson2323
37Jon PetterssonJompen2323
38Henrik StålbrandCaptain Flatspot2323
39Robin LjungströmRamboRoland2222
40Sofia JohanssonSofia2222
41Rakshit Mukunda RaoRaoR3132222
42Aron Goesräserkalle2121
43Akilles Granuddturbo1919
44Andreas LundbergAMG PRO1818
45Carl RobertzonRobertzon1717
46Andreé JohansenAndreé1616
47Anders Robertzonsuset1515
48Edin BehramEdo1414
49Zandra PöyhönenRace Gurl1313
50Emil MalmströmBlixten1212
51David KarlssonFUZZY1010
52Mikael WesterlundWesterlund99
53Andreas ÖbergEA77
54David KarlssonDavid66
55Jimmy NibellJimmy55
56Nina BrantingBlixten44
57Georg Kullberggreggan33
58Ebba HedlanderEbba22

PosNamnDel. 1Del. 2Del. 3Del. 4Totalställning
1Erkin-Vkracing.se51515151-153
2Team Hesus – Hesus45454040-130
34EverThe139-424242126
4palmen40394539-124
5Robin Carlsson30-373537109
6Kristoffer Dahlqvist343835107
7Rippe32383632-106
8AVANTI Klarre Rost27-403036106
9Bodin – vkracing.se29-343734105
10Honken17-323438104
11Larsansson22-36313198
12AVANTI Henrik19-35292892
13Gube10-27322988
14Robendo394584
15AVANTI Mahras383371
16Jerry303363
17Steen243155
18festman_JinxIT4242
19Alonso3737
20Mac#643636
21AVATI Ronnie3535
22Gunnarsson3333
23Js73333
24Rallyvloggen.Robert3131
25AMG PRO3030
26Tove-VKR2929
27T.Konsa2828
28P22828
29Robertz2727
30dalle2626
31aj952626
32xXYOLO2626
33Hannes Johansson2525
34Marcus2525
35Blomman2525
36SebW2424
37asbästa2424
38Christoffer Waern2323
39Team Hesus Adde2323
40Nils Lundell2222
41Jocketok2121
42Mikey2121
43klarqvist4732020
44Adam V2020
45Samme1919
46Måns Hermansson1818
47Race G1818
48El Norbert1717
49Jörgen Haraldsson1616
50Viktor Hamilton1616
51Mikael Modin1515
52Simme1515
53Mentor661414
54Fells1414
55GARF1313
56lillerik1313
57Jessica1212
58Jojo1212
59Andreas Gottfridsson1111
60Carl V99
61Dane Carlsson88
62Jkalken77
63mr Olesen66

PosDriverjunijuliAugustiSeptemberOktober Total
1Vkracing.se051515151204
2Bodin – vkracing.se5142L ( 39 )4539177
3Team Hesus – Hesus045453842170
4AVANTI Ronnie039404245166
5Midnightmeet.nu450374037159
6MahrasL ( 36 )40383940157
7Edo420353634147
8Rustan Carlström383636330143
9Goran032343536137
10Ryndal373500072
11Robin Carlsson000343569
12Daniel003403367
13Glen000293261
14Jörgen Haraldsson00420042
15Halvtre40000040
16MIKE39000039
17Pavel – vkracing.se03800038
18Steen00003838
19Ringo03700037
20ANDY00037037
21Roos35000035
22Mikka34000034
23Monster03400034
24Martin33000033
25Fart Stanken03300033
26Ruski32000032
27Bran33dzo00032032
28Patrik31000031
29Syed03100031
30Ogi00031031
31fnurk133700003131
32Oldman30000030
33Olof00030030

PosDriver12345678910PointTotal
1Grabko GP – BOU5151505151515105051457457
2Jörgen Haraldsson39424642424542454540428389
2Team Hesus – Hesus4545360403845514239381381
4Bodin – vkracing.se36364037353938424036379344
4AVANTI Ronnie0313838384040393842344344
6Rippe3138373937039403738336336
7Marijo353403439363638045297297
8LEIJER28283535343035352931320292
9Mahras2329313333034373233285285
10Midnightmeet.nu3025343132373334028284284
11Pavel – vkracing.se0172129273329333537261261
12AVANTI Klarre Rost2201925293428323135255255
13Bandgren243330363103036032252252
14Alonso004245454200400214214
15Henrik Liwenborg150130263224312427192192
16Mikael Modin323727350000360167167
17emil333032283600000159159
18Team Hesus – Adde37403940000000156156
19B-G292422303000000135135
20blomman1820180253122000134134
21Masoom00002829310300118118
22Team Hesus – Horrdin3839290000000106106
23Steen34320000270009393
24emil nordqvist00260035320009393
25Edo19350320000008686
26Halvtre00000025025297979
27Fannshine4203300000007575
28Alexander Pehrsson21270000002707575
29Slippery Pete00000002921247474
30Jollan02202623000007171
31Lucci0000000033346767
32D.Kårehag0020000370005757
33Baltazar0000000023305353
34Team Hesus – Anders2702500000005252
35Marcus Linse0250240000004949
36Mr Thorsvreth0210270000004848
37Hurtig0000000022254747
38D.Corell0017000270004444
39DoffaN2023000000004343
40Reine1726000000004343
41Olleen2501600000004141
42Pontus Carlbom400000000004040
43Oscar Larsson000000003403434
44Mentor660181200000003030
45Ryndal000000030003030
46Robert_B_Erikson1401400000002828
47PierreRunic002800000002828
48Niche AB000000028002828
49#78000000002802828
50Martin260000000002626
51Silverpilen000000002602626
52Marko000000000262626
53fille002400000002424
54Rustan Carlström000024000002424
55OscarJ002300000002323
56Andrés Wettergren000230000002323
57Peter Nilsson000000230002323
58Orovic9000000210002121
59James Hunt000000200002020
60Rezz000000002002020
61Pontus Holmstrand019000000001919
62Devansh000000190001919
63Pirran000000180001818
64Carlsberg000000170001717
65Headcase160000000001616
66Ella Benje016000000001616
67Andreas MnM000000160001616
68HOFFA001500000001515
69zacke015000000001515
70nocke000000150001515
71Pölse001400000001414
PosDriverRace 1Race 2Race 3Total
1Grabko GP – BOU515151153
2Jörgen Haraldsson424242126
3Team Hesus – Hesus453638119
4Team Hesus – Adde404039119
5Mikael Modin303736103
6GOTeam Ronnie363530101
7Team Hesus – Horrdin38362296
8emil32323195
9Steen33293395
10Alonso454590
11RoliaS31262582
12Midnightmeet.nu29272480
13DoffaN26282680
14Reine28312079
15Grabko GP – SVE373976
16Bodin393271
17Team Hesus – Anders343468
18Leijer303767
19B-G24241563
20blomman27221362
21Qson4040
22K.Söze3838
23Martin Olsson3535
24Fredrik3535
25Klarre Rost201434
26Cyberbob3434
27Koskinen3333
28Roger Plaketti2929
29Georgegto2828
30Mikael Klaar2727
31Mange2525
32Robban2525
33Bula2323
34Timofey Maltsev2323
35Mentor662222
36Patrick Magnusson2121
37Torkel2121
38Johny Speed1919
39Glimmerman1919
40rallykrille1818
41J.Fast1717
42Olleen1616
43HUG1212
44Samuel1111
45Vaffe1010
46Didrick99